maqedonia-e-veriut-porosit-vaksinat-kineze

Maqedonia e Veriut porosit vaksinat kineze

Korrespondentja e Euronews Albania në Shkup, tregoi se ende nuk është saktësuar se RMV po lidh një marrëveshje me Republikën e Kinës.

“Qeveria ka njoftuar se janë në negociata me Kinën për furnizim me vaksina për shkak se kjo ju ka mbetur si alternativë e vetme si pasojë e vonesave të Pfizer dhe se nuk kanë arritur të marrin vaksina nga mekanizma të tjerë,” – tregoi Iljazi.

Siç raportoi dhe gazetarja duke qenë se ende nuk ka asnjë informacion nga programi COVAX apo nga Pfizer, vaksinimi pritet të nisë me vaksinat kinezë, fillimisht te personeli shëndetësor e më tej.

Plani përfundimtar i shtetit është vaksinimi i 60% të popullatës.

Ndërkaq, numri i infektimeve me COVID në Maqedoninë e Veriut prej ditësh ka pësuar një rënie të ndjeshme.

Në 24 orët e fundit janë identifikuar 336 raste të reja dhe 10 viktima. Më i lartë ka qenë numri i të shëruarve, ku në 24 orë kanë fituar betejën me virusin  336 pacientë.

TË ngjajshme

Gjilani ka aktualisht 150 raste aktive me COVID-19

Radio-Ahireti

Rama uron pavarësinë e Kosovës me ‘kartolinën’ e Dua Lipës

Radio-Ahireti

Osmani: Në cilësinë e Komandantes Supreme ushtarëve të Kosovës u them Zoti ju ruajt

Radio-Ahireti

Hamza: Qeveria të zbatojë ligjin, 200 milionë euro t’i shpërndahen sektorit privat të prekur nga pandemia

Radio-Ahireti

Qalaj: Po të kaloja në VV, nuk do të kishte fjalë kundër meje

Radio-Ahireti

Reagon Latifi: Përpjekjet me e fetarizu figurën e Adem Jasharit janë projekt i UDB-së

Radio-Ahireti