mbesin-ne-fuqi-masat-e-njejta-kunder-covid-19

Mbesin në fuqi masat e njëjta kundër COVID-19

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Armend Zemaj, drejtorin e IKSHPK-së, Naser Ramadani dhe me drejtorin e SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, kanë vendosur që të mbesin në fuqi masat e njëjta anti COVID-19.

Gjatë këtij takimi u tha se në fund të muajit mars pritet të arrij kontingjenti i parë prej 33 mijë doza të vaksinës COVAX.

“Institucionet shëndetësore po funksionojnë me kapacitete të plota, furnizimi me barna është stabil, ndërsa deri në fund të muajit pritet të arrijë kontingjenti i parë prej 33 mijë dozave të vaksinës COVAX dhe menjëherë të fillojë vaksinimi i qytetarëve”, thuhet në njoftim.

Nga qytetarët u kërkua që të respektojnë distancën fizike, të përdorin maskat dhe të mirëmbajnë higjienën personale.

Ndërsa institucionet përgjegjëse të shtojnë angazhimin për parandalimin, menaxhimin dhe kontrollin e infeksionit COVID-19 përmes respektimit rigoroz të masave në fuqi.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 8 raste të vdekjes dhe 632 raste pozitive me COVID-19.

The post Mbesin në fuqi masat e njëjta kundër COVID-19 appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Në orën 14:30 mblidhet Kryesia e Kuvendit, sot pritet të mbahet seanca për zgjedhjen e Presidentit

Radio-Ahireti

Autobusët bllokojnë Prishtinën

Radio-Ahireti

Marok, thirrje për bojkot të produkteve të markave franceze

Radio-Ahireti

Mediet kroate e krahasojnë Ferdonije Qerkezin me heroinën nga Kroacia

Radio-Ahireti

Çekuilibër tronditës në shpërndarjen e vaksinave, thotë OBSH

Radio-Ahireti

Qerkini: Serbia po luan me fatin e të pagjeturve, partitë s’po bëjnë asgjë

Radio-Ahireti