mbi-150-mije-punonjes-shendetesore-vaksinohen-kunder-covid-19-ne-stamboll

Mbi 150 mijë punonjës shëndetësorë vaksinohen kundër COVID-19 në Stamboll

Më shumë se 150 mijë punonjës të kujdesit shëndetësor kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër në qytetin metropolitan të Stambollit në Turqi, bëri të ditur sot prefekti Ali Yerlikaya, raporton Anadolu Agency (AA).

Yerlikaya në Twitter tha se: “150.186 e punonjësve tanë të kujdesit shëndetësor deri më tani janë vaksinuar. 3.703 mysafirët, së bashku me 2.272 anëtarë të personelit tanë, në qendrat e kujdesit për personat me aftësi të kufizuara dhe shtëpitë e pleqve janë vaksinuar”.

Grupi i parë me 3 milionë doza të vaksinës së zhvilluar nga Sinovac i Kinës mbërriti në Turqi më 30 dhjetor.

Përveç punonjësve të kujdesit shëndetësor, presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe disa zyrtarë të lartë u vaksinuan gjithashtu për të inkurajuar publikun.

The post Mbi 150 mijë punonjës shëndetësorë vaksinohen kundër COVID-19 në Stamboll appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

I vetmi vend në rajon pa vaksina antiCOVID-19, Zemaj thotë se Kosova është shembull i menaxhimit të pandemisë

Radio-Ahireti

Pandemia e COVID-19 shton vetëvrasjet në Japoni

Radio-Ahireti

Kryeministri Armenian, Pashinyan drejt dorëheqjes

Radio-Ahireti

Media zvicerane: Serbia po e përdor pandeminë për ta demonstruar fuqinë ndaj Kosovës

Radio-Ahireti

Indonezi, ishujt Talaud goditen nga një tërmet me magnitudë 7,1 ballë

Radio-Ahireti

Shqipëri, 12 të vdekur dhe 953 raste të reja me COVID-19

Radio-Ahireti