ministri-serb-i-shendetesise:-do-te-furnizohemi-edhe-me-mbi-2-milione-vaksina-te-pfizerit

Ministri serb i Shëndetësisë: Do të furnizohemi edhe me mbi 2 milionë vaksina të Pfizerit

“Ky është një sukses i madh për qytetarët e Serbisë, të cilin shumica e botës vetëm mund ta ëndërrojë”, i tha Llonçar, Radio Televizionit të Serbisë (RTS).

Deri më tani Serbia ka vaksinuar mbi një milion njerëz. Ky shtet në fund të muajit dhjetor ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech, e pastaj edhe vaksinën ruse Sputnik V dhe atë kineze, SinoPharm.

Autoritetet iu kanë mundësuar qytetarëve të zgjedhin se, me cilën vaksinë dëshirojnë të imunizohen.

Serbia iu ka dhuruar vaksina komunave në veri të Kosovës, pastaj Republika Sërpskas të Bosnje dhe Hercegovinës si dhe dy vendeve tjera të rajonit, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut. /REL

TË ngjajshme

Don Mikel Sopi tregon se si i shpëtoi familjarët e të masakruarve të Mejës

Radio-Ahireti

Elezi: Pas disa dite dihet numri i saktë i fletëvotimeve nga diaspora

Radio-Ahireti

Qenkan prek “gjenerata e re reformatore”, Selmanaj u kundërpërgjigjet udhëheqësve të partisë

Radio-Ahireti

“Kosova u bë me Presidenten më të denjë në historinë e saj të re, Kosova faqebardhë me Vjosën”

Radio-Ahireti

Tomë Gashi përgatit padi ndaj Dick Martyt dhe Carla Del Pontes

Radio-Ahireti

Inxhinieri kosovar ka një propozim për ministrin Vitia pas arritjes së vaksinave në Kosovë

Radio-Ahireti