mish-rose-me-portokall

Mish rose me portokall

Ky specialitet përfundimisht do të bëhet një ndër specialitetet tuaja më të dashura.

Mishi i shijshëm i rosës i kombinuar me aroma të ëmbla të mjaltit dhe portokallit më së miri do të shkojnë me pataten e pjekur, por mundet edhe me makarona, hikërr apo pure.

– 1 rosë,

– 80 gr. mjaltë,

– 3 lugë të vogla uthull vere;

– 3 lugë të vogla vaj ulliri apo vaj luledielli;

– 2 lugë të vogla yndyrë;

– 1 portokall;

– 50 ml ujë,

– kripë.

Përgatitja:

Rosën e pastruar rrotullojeni në kripë edhe nga jashtë edhe nga brenda.

Në tepsi përzieni mjaltin, uthullën dhe vajin dhe me të lyeni rosën nga të gjitha anët.

Mund të vendosni në të gjysmë portokalli.

Pastaj vëreni rosën në kallëp të vajosur, qitni ujë të valuar në fund dhe piqeni në furrë në 190 gradë Celsius.

Gjatë pjekjes herë pas here lyeni rosën me përzierjen e mbetur të mjaltit dhe qitni ujë të nxehtë.

Pas një ore radhisni pranë rosës feta portokalli dhe piqeni edhe një orë.

Le të qëndrojë pak para se ta pritni në copë të vogla.

The post Mish rose me portokall appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Çomleku i shtëpisë – Receta e shijshme për ditët e ftohta të dimrit

Radio-Ahireti

Gjella me spinaq, vezë dhe gjizë – Receta e thjeshtë plot shëndet

Radio-Ahireti

Kek i butë pa vezë – Receta e ëmbël

Radio-Ahireti

Petulla me mjaltë dhe arra – Receta e Korçës

Radio-Ahireti

Sardele të pjekura me hudhër dhe dafinë

Radio-Ahireti

Revani tradicionale me mjaltë – Receta nga Shqipëria

Radio-Ahireti