msh-i-quan-thashetheme-raportimet-se-vaksinave-do-t’u-del-afati-para-perdorimit

MSH i quan thashetheme raportimet se vaksinave do t’u del afati para përdorimit

“Ju lusim që të mos u japin rëndësi thashethemeve. Kosova ka 24,000 doza në administrim e sipër dhe tema që do t’i dalë afati ndonjë doze pa u përdorur është krejt e palogjikshme”, ka thënë Ministria.

Zyrtarë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka thënë Klankosova.tv se secili kontingjent i vaksinave të dërguara ka afat të skadimit.

“Në secilin “batch” kontingjent të vaksinave pavarësisht prodhuesit ka afat të skadimit. Nga momenti i prodhimit është çështje muajsh. Vaksinat Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca kanë afat rreth gjashtë muaj duke respektuar zinxhirin e ftohtë për paketime origjinale dhe në temperaturën adekuate”.

Vaksinat që erdhën në Kosovë janë prodhuar në muajin mars dhe kanë arritur në vend në po këtë muaj.

TË ngjajshme

Blinken kritikon Putinin për shtypjen e mbështetësve të Navalnyt

Radio-Ahireti

Vlora Çitaku i reagon BE-së pas paralajmërimit për hapjen e ambasadës në Jerusalem: Hipokrizia ka emër

Radio-Ahireti

​Takim i jashtëzakonshëm i Agjencisë Evropiane të Barnave për vaksinën AstraZeneca

Radio-Ahireti

Haradinaj: I tregova Kurtit se s’do të kem metodat tona të vjetra të opozitarizmit, sepse edhe unë jam plak

Radio-Ahireti

Francë: Më shumë se 1.000 persona të shtruar në spital brenda dy ditësh

Radio-Ahireti

Ahmeti: S’mund të them definitiv që nuk kandidoj për Prishtinën pasi në politikë po i hajshe fjalët

Radio-Ahireti