Image default

MSH: Nuk ka rregulla të reja për diasporën, vendimi për testin PCR është i para disa muajve

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës ka sqaruar qytetarët se vendimi për diasporën për testin PCR për COVID-19, është marrë para disa muajsh, dhe nuk ka ndryshuar asgjë sa i përket këtij vendimi.

MSH përmes një reagimi thotë se shpreh keqardhjen e saj për manipulim në opinion nga individë të papërgjegjshëm, transmeton Telegrafi.

“Ministria e Shëndetësisë shpreh keqardhjen e saj për manipulimin në opinion nga individë të papërgjegjshëm dhe me qëllime të caktuara që po i bëhet vendimeve të fundit të Qeverisë lidhur me masat anticovid. Në këtë mes, shquhet tendenca për të manipuluar me diasporën si target grup, ne emër të gjoja vendimit të “ri” për PCR teste me rastin e ardhjes në Kosovë. Testi PCR negativ nuk është vendosur në vendimin e djeshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, por ka qenë pikë e çdo vendimi të kësaj qeverie rreth Covid -19”, thuhet në sqarim.

Tutje, MSH ka publikuar edhe disa linqe  rreth vendimit ku mund t’i shihni duke klikuar KËTU .

Ndryshe, qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe ata me leje qëndrim të përkohshëm ose përhershëm në Kosovë, që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet të kenë test RT-PCR negativ për Covid-19 të bërë në 72 orët e fundit, në bazë të parimit të reciprocitetit.

The post MSH: Nuk ka rregulla të reja për diasporën, vendimi për testin PCR është i para disa muajve appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Tre të vdekur dhe 245 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Radio-Ahireti

LVV e quan absurd vendimin e PZAP-së, thotë se Kurti dhe të tjerët do të jenë pjesë e listës

Radio-Ahireti

Arbnora ia arrin qëllimit, Flamuri i Kosovës me letra origami futet në Librin e Guinnessit

Radio-Ahireti

Në qershor pranohen pacientët në Spitalin e ri të Kirurgjisë Pediatrik, investim i Emirateve të Bashkuara Arabe

Radio-Ahireti

Maqedoni e Veriut, 476 raste të reja dhe 9 viktima nga COVID-19

Radio-Ahireti

Reduktime të ujit të pijshëm në Obiliq, Fushë Kosovë, Drenas dhe lagjja “Kalabria” në Prishtinë

Radio-Ahireti