Image default

Nasa publikon videon e momentit të uljes në Mars

Kjo është hera e parë që njerëzimi po mundet ta shohë arritjen në Mars në këtë mënyrë, falë edhe një numri kamerash që ishin vendosur në fluturake, shkruan The Independent.

Videoja shfaq po ashtu fluturaken teksa lëshohet drejt planetit, duke i përdorur parashutat dhe motorët për të ngadalësuar rënien, e më pas prek në sipërfaqen e planetit të kuq.

Në këtë mënyrë, është ofruar “një ide se si është që të ulës në Jezer Crater”, ka thënë Mat Wallace, zëvendësmenaxheri i projektit për këtë mision.

 

TË ngjajshme

Kushton rreth 4 milionë dollarë, këtë jaht Lamborghini mund ta blejnë vetëm 60 persona

Radio-Ahireti

Njeriu që krijoi lojën Fortnite, ka një bast të rrezikshëm

Radio-Ahireti

Elon Musk tani kontrollon gati krejt planetin nga hapësira

Radio-Ahireti

Rekord i ri, Bitcoin shkon në 50,000 dollarë

Radio-Ahireti

A e pranuat rregullin e ri të WhatsApp? Këto janë të dhënat që do t’i ndajë me Facebook

Radio-Ahireti

Facebook mbush 17 vjet

Radio-Ahireti