ndalimi-zviceran-i-nikabit-kufizim-i-lirive-themelore,-thote-okb

Ndalimi zviceran i nikabit kufizim i lirive themelore, thotë OKB

Kombet e Bashkuara kanë dënuar votimin e fundit të Zvicrës për të nxjerrë jashtë ligjit mbulesën e fytyrës – e njohur ndryshe si nikab apo burka.

Zyra e Komisionerit të Lartë të KB për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) tha se fushata politike që çoi deri në votimin e së dielës u karakterizua nga ksenofobia e maskuar si emancipim për gratë.

“Arsyetimet e paqarta se si mbajtja e mbulesave të fytyrës do të ishte një kërcënim për sigurinë, shëndetin ose të drejtat e të tjerëve nuk mund të konsiderohet një arsye e ligjshme për një kufizim të tillë të lirive themelore,” tha OHCHR në një deklaratë.

Zvicra po bashkohet me numrin e vogël të vendeve ku diskriminimi në mënyrë aktive ndaj grave muslimane tani sanksionohet me ligj, dhe kjo është për keqardhje.

Të dielën, 51.2% e votuesve pranuan një propozim të iniciativës së partive të djathta për të nxjerrë jashtë ligjit mbulesat e fytyrës në hapësirat publike. /Mesazhi.com

 

The post Ndalimi zviceran i nikabit kufizim i lirive themelore, thotë OKB appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Biden: Tërheqja nga Afganistani deri më 1 maj, e vështirë

Radio-Ahireti

Erdoğan: Dërguam ndihma në 157 vende të botës dhe treguam bujarinë e popullit turk

Radio-Ahireti

Presidenca distancohet nga hapja e Ambasadës në Jerusalem

Radio-Ahireti

Kosnett: E ardhmja e Kosovës është në duart e qytetarëve të saj

Radio-Ahireti

E konfirmon Abdixhiku: Po, do të jem kandidat për kryetar të LDK-së

Radio-Ahireti

Vjena “mbyllet” deri më 11 prill, maskat të detyrueshme edhe në ajër të hapur

Radio-Ahireti