ne-serbi-dyshojne-ne-ate-qe-thote-vuciqi-se-cdo-vit-ndahen-600-mln-e-per-serbet-ne-kosove

Në Serbi dyshojnë në atë që thotë Vuçiqi se çdo vit ndahen 600 mln € për serbët në Kosovë

Rashkoviq-Iviq thotë se kjo shifër është tejet e madhe se se po të ishte kështu, serbët në Kosovë, sipas saj, do të kishin standardin më të lartë në Evropë.

Ajo në një intervistë për agjencinë Beta, përcjell Kossev, thotë se janë dy mundësi në gjithë këtë: ose Vuçiqi po gënjen për t’u treguar serbëve se sa barrë e madhe është Kosova për Serbinë, ose ato para shkojnë, siç ka thënë ajo “te tezet në Kanada”, e më pas kthehen në Serbi.

“Tash Serbia ndan shumë më pak para për serbët në Kosovë, pasi drejtësinë, policinë dhe qeverisjen lokale ua ka dorëzuar autoriteteve në Prishtinë”, ka thënë ajo.

Së fundi, Vuçiqi u ka premtuar serbëve në Kosovë nga 100 euro për kokë çdo muaj. Në rast se prindërit janë të papunësuar, atëherë ata do të marrin nga 200 euro. Po ashtu u ka premtuar investime në rrugë, spitale shkolla e kopshte.

TË ngjajshme

Ish-ministri i shëndetësisë: Numri i të infektuarve me COVID-19 s’do të rritet, shumë qytetarë e kanë kaluar

Radio-Ahireti

Biden bisedon me Macron për të forcuar lidhjet SHBA – Francë

Radio-Ahireti

Krusha e Madhe në këmbë për Hoxhajn, djalin e nipin e Ukshin Hotit

Radio-Ahireti

Rrëfimi emocional i shokut të Adem Jasharit: I telefonova, por me vonesë

Radio-Ahireti

Haziri flet për ministrat e Qeverisë Kurti, këto dy figura i duken premtuese

Radio-Ahireti

Armend Muja: Albin Kurti sakrifikoi kur mori vaksinën kundër Covid-19

Radio-Ahireti