neser-mban-seance-keshilli-i-sigurimit-i-okb-se,-diskutohet-per-kosoven

Nesër mban seancë Këshilli i Sigurimit i OKB-së, diskutohet për Kosovën

Një seancë e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të mbahet të martën në Nju Jork, në të cilën do të diskutohet Raporti i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së mbi punën e UNMIK për periudhën nga shtatori 2020 deri në mars 2021 dhe Kosovën.

Seanca e kryesuar nga Vietnami do të zhvillohet në formatin video për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Raporti i fundit i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres mbi punën e UNMIK-ut përfshin zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës mnë 14 shkurt dhe aktakuzës e Prokurorisë Speciale në Hagë kundër ish-udhëheqësve të UÇK-së në nëntor të vitit të kaluar si ngjarjet kryesore politike.

Raporti thekson se këto ngjarje kanë ngadalësuar dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ndihmën e BE-së dhe thekson se paqja e qëndrueshme, stabiliteti dhe zhvillimi socio-ekonomik në Kosovë dhe rajon varen nga progresi i qëndrueshëm në dialog që synon normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

The post Nesër mban seancë Këshilli i Sigurimit i OKB-së, diskutohet për Kosovën appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

VV mbi 157.000 vota më shumë se më 6 tetor, LDK rreth 130.000 më pak, edhe PDK e AAK kanë rënie

Radio-Ahireti

Vendi, shuma e majme dhe muaji: Dueli historik mes Joshuas e Furyt më afër se kurrë

Radio-Ahireti

Ky është Kabineti Qeveritar Kurti 2

Radio-Ahireti

Komuniteti Rom i Hungarisë lutet për ndihmë kundër COVID

Radio-Ahireti

Një 17-vjeçar serb theret me thikë te Ura e Ibrit në Mitrovicë

Radio-Ahireti

Izraeli kryen sulme ajrore në Rripin e Gazës

Radio-Ahireti