nje-grup-minatoresh-te-“trepces”-hyjne-ne-greve

Një grup minatorësh të “Trepçës” hyjnë në grevë

Disa minatorë të minierës së “Trepçës” i janë futur grevës nga e enjtja, kjo pasi që ata nuk kanë marrë pagat e muajit janar.

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të “Trepçës”, Gani Osmani, ka treguar për KosovaPress se në grevë kanë hyrë minatorët e ndërrimit të dytë të horizontit të X. Osmani tha se minatorët janë takuar nga drejtori i Ndërmarrjes së “Trepçës” por edhe përkundër kësaj 10 nga minatorët kanë refuzuar që të ndërpresin grevën.

Ndërsa 45 punëtorët e ndërrimit të tretë nuk kanë dalë fare në punë.

“Ndërrimi i dytë i horizontit të dhjetë nuk ka punuar , ndërsa horizontet tjera kanë punuar. Atje kemi qenë me drejtorin e ‘Trepçës’ dhe sindikatave, ku kanë qenë në grevë 20 deri në 25 minatorë të cilët drejtori i njoftoi se do të presin edhe 4 ose 5 ditë për t’u bërë pagesa pra deri të shitet koncentrati, brenda javës së ardhshme do të dalin 100 përqind e rrogës. Mirëpo punëtorët nuk pranuan. Ndërrimi i tretë i ka 45 punëtorë pra në fund kanë mbetur 10 punëtorë që nuk kanë dashtë me dalë dhe ndërrimi i tretë nuk ka hy hiç, pra kanë shkuar në shpi”, tha Osmani.

Ndërkohë që Osmani thotë se nuk dihet nëse grevës ia janë bashkuar edhe punëtorët e ndërrimit të tretë.

“Nuk po dimë nëse ndërrimi i parë ka hy në grevë apo jo sot, nuk na kanë lajmëruar asgjë”, tha Osmani.

The post Një grup minatorësh të “Trepçës” hyjnë në grevë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

 ‘’Termokos’’ përmbyll sezonin ngrohës

Radio-Ahireti

Bilanci i deritanishëm i Covid-19 në Kosovë: 1599 të vdekur, mbi 69 mijë të infektuar

Radio-Ahireti

Forcat izraelite rrënojnë shtëpinë e një zyrtari të Mesxhid-i Aksasë në Kuds

Radio-Ahireti

Austria pezullon vaksinat COVID-19 nga AstraZeneca

Radio-Ahireti

Rreth 29 mijë kosovarë e kaluan vikendin në Shqipëri

Radio-Ahireti

Gërvalla në OKB: Serbia të përballet me krimet e veta në Kosovë, pastaj mund të flasim për dialog

Radio-Ahireti