Image default

Një i vdekur dhe 178 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.040 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 178 raste pozitive.
Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna Prishtinë (65 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 64.519 raste nga 268.625 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.545 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 267 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 56.028 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.946.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 57 raste, Mitrovicë 15 raste, Pejë 15 raste, Gjakovë 12 raste, Podujevë 12 raste, Ferizaj 8 raste, Fushë-Kosovë 8 raste, Gjilan 5 raste, Lipjan 5 raste, Obiliq 5 raste, Prizren 5 raste, Rahovec 5 raste, Deçan 4 raste, Skenderaj 4 raste, Vushtrri 4 raste, Malishevë 3 raste, Drenas 2 raste, Suharekë 2 raste dhe mga një rast komunat Dragash, Istog, Junik, Kaçanik, Klinë, Shtërpcë dhe Viti.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Një i vdekur dhe 178 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

E shtuna tragjike në rrugët e Kosovës, pesë të vdekur e 15 të lënduar në aksidente komunikacioni

Radio-Ahireti

Numërohen mbi 13 mijë vota me kusht, LVV thellon epërsinë

Radio-Ahireti

Bilanci i deritanishëm i Covid-19 në Kosovë: 1599 të vdekur, mbi 69 mijë të infektuar

Radio-Ahireti

Thaçi: Nuk do jem kandidat për president në zgjedhjet e ardhshme, së shpejti tërhiqem nga politika

Radio-Ahireti

Rasti “Thesari”: Bllokohen 34 llogari bankare e 600 mijë euro dhe sekuestrohen 4 vetura

Radio-Ahireti

Bankat komerciale në Kosovë fitojnë rreth 80 milionë euro gjatë vitit 2020

Radio-Ahireti