norvegjia-nis-kufizimet-per-te-ndaluar-shperthimin-e-virusit

Norvegjia nis kufizimet për të ndaluar shpërthimin e virusit

“Kjo është një situatë shumë serioze dhe ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për të ndaluar epideminë”, u tha gazetarëve ministri i Shëndetësisë Bent Hoie.

Shpërthimi në komunën e Nordre Follo, afër Oslos, u zbulua fillimisht midis dy banorëve në një azil pleqsh.

Hoie vuri në dukje se shumë njerëz udhëtojnë nga Nordre Follo në Oslo dhe paralajmëroi se “nëse mutacioni i virusit përhapet në Oslo, do të jetë shumë e vështirë të parandalosh përhapjen e tij në pjesën tjetër të vendit”.

Varianti britanik i virusit konsiderohet të jetë më lehtë i transmetueshëm.

TË ngjajshme

Reshje të shumta të borës, dëmtohet ura tek Liqeni i Badovcit

Radio-Ahireti

Gaxherri: Jemi në garë me VV-në dhe jo të tjerët

Radio-Ahireti

Osmani dhe Kurti takojnë sot përfaqësuesit e goranëve

Radio-Ahireti

Grenell: Kurti ishte kundër Clintonit në Rambuje, ai do jetë edhe kundër Joe Biden

Radio-Ahireti

Syla për punësimin e xhaxhait të Glauk Konjufcës në ministri të Mbrojtjes: Paska mu kënaq ushtria

Radio-Ahireti

Mesazhi në tanket ruse përballë Ukrainës

Radio-Ahireti