Image default

OBSH: Kujdes pasi vaksinat mund të krijojnë idenë e rreme të sigurisë

“Ndërsa ngarkesa e rasteve dhe numri i vdekjeve ka rënë në javët e fundit, shifrat janë shumë të larta”, tha ai.

“Ekziston një vijë e hollë midis shpresës për një vaksinë dhe idesë së rreme të sigurisë”, theksoi zyrtari i OBSH-së.

Kluge shhtoi se vendet duhet të realizojnë një vëzhgim të shpejtë të shpërthimeve dhe përhapjes në komunitet të varianteve të viruseve që janë më të transmetueshme, duke iu referuar varianteve të zbuluara fillimisht në Britaninë e Madhe dhe Afrikën e Jugut, raporton ATSh.

Që nga e mërkura, 17 shtete dhe territore në rajonin europian të OBSH-së kishin një incidencë 14-ditore që tejkalon 400 raste të raportuara për çdo 100 000 banorë.

Përkundër këtij sfondi, kreu i OBSH-së për Europën paralajmëroi se lehtësimi shumë shpejt i kufizimeve rrezikon fitoret e arritura me vështirësi.

TË ngjajshme

Vaksina e AstraZenecas do të testohet te fëmijët

Radio-Ahireti

Brestovci: Kurrë nuk do ta harrojmë kontributin e Diasporës në luftën çlirimtare

Radio-Ahireti

Shifra rekord të infektimeve nga Covid-19 në botë

Radio-Ahireti

COVID-19, Franca mbyll kufijtë për vendet që nuk janë pjesë e BE-së

Radio-Ahireti

Bideni e paralajmëron Iranin pas sulmit ajror: Bëni kujdes, s’mund të veproni pa u ndëshkuar

Radio-Ahireti

Përleshet shqiptari me nigerianin, treni bllokohet për 1 orë

Radio-Ahireti