osmani:-gjenocidi-ndaj-hebrenjve-eshte-barbaria-me-e-madhe-qe-njeh-historia-njerezore

Osmani: Gjenocidi ndaj hebrenjve është barbaria më e madhe që njeh historia njerëzore

Osmani përmes një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se në ditën e përkujtimit të Holokaustit, bashkëndjen me miqtë e saj si dhe ka ritheksuar se gjenocidi ndaj hebrenjve është barbaria më e madhe që njeh historia njerëzore deri më sot.

Postimi i plotë: 

Nuk mund ta njohë askush më shumë dhimbjen se sa popujt që përjetuan fate historike të ngjashme!
Në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit, bashkëndjejmë me miqtë tanë dhe ritheksojmë se gjenocidi ndaj hebrenjve është barbaria më e madhe që njeh historia njerëzore deri më sot.

Sot, duhet ta kujtojmë dhe të ndihemi krenar për ndihmën të cilën shqiptarët i dhanë komunitetit hebraik në vitet e trishtimit. E përderisa kujtojmë kalvarin e hebrenjve, nuk ka si të mos përmendet edhe ndihma e shtetit izraelit ndaj kosovarëve të dëbuar dhunshëm në luftën e vitit 1999.

Në botë mbijetojnë vetëm miqësitë ndërmjet popujve e shteteve. Kosova, shqiptarët, Izraeli dhe izraelitët prej kohësh kanë ndërtuar urat e miqësisë.

Holokausti u kujtoftë përgjithmonë dhe shërbeftë në funksion të ndërgjegjësimit që ngjarjet si këto të mos ndodhin kurrë më. Përkujtimi i Holokaustit është riafirmim i të vërtetës, një nevojë prej së cilës nuk duhet të hiqet dorë asnjëherë dhe në asnjë rrethanë! /Lajmi.net/ 

TË ngjajshme

Rrëfimi i dhimbshëm i Maliq Kryeziut për djalin që ia rrëmbyen serbët dhe s’e pa kurrë më

Radio-Ahireti

​Austria konfirmon 1.727 raste të reja dhe 37 viktima nga COVID-19

Radio-Ahireti

Abrashi tregon çfarë po ndodhë brenda LDK-së dhe kur pritet të zgjedhet kryetari i ri

Radio-Ahireti

Konfiskimi i pasurisë së paligjshme prioritet për LVV, shoqëria civile skeptike për rezultatet

Radio-Ahireti

VIDEO: Kur Vjosa Osmani mendonte se Fadil Vokrri është boksier

Radio-Ahireti

​Ambasadori gjerman uron Kurtin për fitoren, ia përmend sfidat me të cilat do të përballet

Radio-Ahireti