“pandemia-do-te-perfundoje-ne-fillim-te-vitit-2022”

“Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022”

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Evropën dje tha se beson se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë në fillim të vitit 2022, transmeton Anadolu Agency (AA).

Hans Kluge i tha transmetuesit shtetëror danez DR se COVID-19 do të vazhdojë të jetë i pranishëm në vitin 2021, por do të jetë më i menaxhueshëm sesa në vitin 2020.

Duke deklaruar se skenarët më të këqij tani kanë mbaruar, Kluge tha se ka më shumë informacione në lidhje me virusin në krahasim me vitin 2020, kur filloi të përhapet.

Ai paralajmëroi se askush nuk mund ta dijë paraprakisht të ardhmen e pandemisë së COVID-19.

“Do të vazhdojë të ketë virus, por nuk mendoj se do të nevojiten kufizime. Ky është një mesazh optimist”, tha ai.

Kluge tha se mutacionet janë normale dhe virusi po përpiqet të përshtatet me personin e infektuar, por përhapja e shpejtë e mutacioneve është shqetësuese për ta.

Duke shtuar se OBSH-ja është duke monitoruar nga afër efektivitetin e vaksinave të zhvilluara kundër COVID-19 për shkak të llojeve të përhapjes së shpejtë të virusit, Kluge tha se vaksinat mund të ndryshohen bazuar në mutacionet e reja nëse është e nevojshme dhe nuk ka nevojë t’i prodhojë ato nga terreni.

Ai tha se mutacionet nuk do ta bëjnë virusin jashtë kontrollit por theksoi se vendet, sistemet e kujdesit shëndetësor të të cilave tashmë janë nën presion mund të vihen nën presion edhe më të madh, gjë që e bën të domosdoshme marrjen shumë seriozisht të mutacioneve.

The post “Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022” appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

​Deri në orën 13:00 votuan mbi 31 përqind e qytetarëve me të drejtë vote në Shqipëri

Radio-Ahireti

Mbi 120 mijë qytetarë humbën punën gjatë pandemisë

Radio-Ahireti

Turqi, 220 të arrestuar në operacionin më të madh kundër “evazionit fiskal të karburanteve”

Radio-Ahireti

Kadri Veseli erdhi në Kosovë pasi babai i tij pësoi sulm në tru

Radio-Ahireti

Gjermani, kandidati sirian për deputet tërheq kandidaturën për shkak të kërcënimeve raciste

Radio-Ahireti

Biden i shkruan Osmanit: ShBA-të do të ndihmojnë Kosovën me vaksina antiCOVID-19

Radio-Ahireti