parlamenti-libian-miraton-qeverine-e-re

Parlamenti libian miraton qeverinë e re

Parlamenti i Libisë ka votuar për të miratuar një qeveri të përkohshme të unitetit për të udhëhequr kombin e shkatërruar nga lufta drejt zgjedhjeve të dhjetorit, një hap kryesor drejt përfundimit të një dekade kaosi.

Pas dy ditësh debati intensiv, parlamenti miratoi të mërkurën kabinetin e kryeministrit të përkohshëm Abdelhamid Dbeibah, me 121 nga 132 deputet të pranishëm që votuan në mbështetje, tha zëdhënësi i tij. Dbeibah, i cili u zgjodh muajin e kaluar në bisedimet e sponsorizuara nga OKB në Gjenevë, javën e kaluar paraqiti kabinetin e tij të propozuar. Biznesmeni i fuqishëm nga qyteti perëndimor i Misrata u emërua muajin e kaluar për të udhëhequr degën ekzekutive të një qeverie të përkohshme që përfshin gjithashtu një Këshill Presidencial tre anëtarësh të kryesuar nga Mohammad Younes Menfi, një diplomat libian nga lindja e vendit. Qeveria kalimtare do të drejtojë vendin deri në zgjedhjet, të planifikuara për 24 dhjetor, sipas një plani të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara. Libia e pasur me naftë u zhyt në kaos pasi një kryengritje e mbështetur nga NATO 2011 rrëzoi dhe vrau sundimtarin Muammar Gaddafi. Vendi është ndarë midis dy qeverive rivale, një në lindje dhe një tjetër në perëndim, secila e mbështetur nga grupe të armatosura si dhe fuqive të huaja./Mesazhi.com

The post Parlamenti libian miraton qeverinë e re appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Kolonë 300 metra e pritje 50 minuta, gjendja aktuale nëpër pika kufitare

Radio-Ahireti

Mobilizim i madh i qytetarëve

Radio-Ahireti

8 viktima dhe 345 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Radio-Ahireti

Pas Blinken edhe Borrell i shkruan letër Kurtit, i kërkon rifillim sa më të shpejtë të dialogut

Radio-Ahireti

Kurti kërkoi plan urgjent për menaxhim me pandeminë

Radio-Ahireti

Ministri Vitia paralajmëron masa të reja anti-COVID

Radio-Ahireti