pas-bores,-bujqit-i-kthehen-punes-ne-vreshta

Pas borës, bujqit i kthehen punës në vreshta

Secilën fije e ka lidhur fort për shtylle.

Është fillimi i pranverës, dhe kujdesi ndaj rrushit duhet të nis qysh tash.

Bujqit në Rahovec bëhet gati herët në mënyrë që vera të sjell të mira për ta.

Taulant Demi, është njëri prej tyre që merret me vreshtari dhe tregon për përkushtimin që ka për punën, ndonëse ajo nuk është e lehtë.

Edhe pse moti nuk i morri ashtu siç deshi, Demi pret rendiment të larta.

Megjithatë punën që i duhet të kryej në këta 6 hektarë të mbjella ai e bënë edhe me ndihmën e punëtorëve.

Ndërkohë gjithçka që vjelët në vjeshtë, shkon në fabrikën e venës që e menaxhon Florim Shulina.

Aty vena e cila prodhohet ruhet me kujdes të veçantë.

Shulina tregon procesin se si ky produkt përpunohet.

Edhe pse depoja e kësaj fabike nuk ishte e mbushur tërësisht pasi që atu u shitën ,  Shuluina thotë se shkaku i pandemisë kanë pasur dëme në biznes.

Megjithatë fermerët e Rahovecit shpresojnë se pandemia të kaloj dhe të i kthehen bizneseve ashtu siç ishin më parë. /t7

TË ngjajshme

​Sekuestrohen 107 kilogramë duhan të papërpunuar në Vërmicë

Radio-Ahireti

1 mijë e 498 të vdekur nga COVID-19

Radio-Ahireti

Lajçak e dinë saktë kush qëndron parapa “non-paper”

Radio-Ahireti

Rriten rastet e të prekurve me COVID-19 në Podujevë, komuna nuk mbështet qytetarët e infektuar

Radio-Ahireti

Hoxhaj: Nuk bëjmë koalicion me VV-në, Qeverinë e udhëheqim ne

Radio-Ahireti

E bija e Hamëz Jasharit me fjalë prekëse: Kush synon të na rrezikoj lirinë, ky zjarr është përgjigjja!

Radio-Ahireti