Image default

Pas namazit të xhumasë në të gjitha xhamitë e Turqisë bëhet lutje për shi

Për shkak të thatësirës që ka qenë e pranishme në të gjithë vendin kohët e fundit, sot në Turqi është bërë lutje për shi pas namazit të xhumasë, raporton Anadolu Agency (AA).

Hutbeja e titulluar “Uji: Burimi i jetës dhe shërimit tonë”, e cila bën thirrje për ndërgjegjësimin e përdorimit të ujit, u lexua sot në të gjitha xhamitë e vendit.

Pas namazit të xhumasë, qytetarët morën pjesë në lutjen për shi, duke respektuar rregullat e distancës shoqërore dhe me maska ​​në fytyrë. Lutje u bë në xhamitë në të gjithë Turqinë.

TË ngjajshme

Tregim interesant: Divorci më i çuditshëm në histori!

Radio-Ahireti

OBSH: Mbi 8 milionë njerëz humbasin jetën çdo vit nga përdorimi i duhanit

Radio-Ahireti

Trump konfirmon takimin me Erdogan javën e ardhshme

Radio-Ahireti

Zelandë e Re, një zyrtar policor vritet në detyrë gjatë kontrollit rutinor

Radio-Ahireti

Mbi 600 azilkërkues që ndodheshin në një ishull janë strehuar në Greqi, nga frika e coronovirusit 200 të tjerë janë vendosur në karantinë

Radio-Ahireti

Tornadot godasin SHBA-në, shtëpitë mbesin pa kulm – pasagjerët e aeroporteve dërgohen në strehimore (Video)

Radio-Ahireti