pasi-ta-lexoni-kete-nuk-do-ta-perdorni-me-iphone-jashte-kur-eshte-ftohte

Pasi ta lexoni këtë nuk do ta përdorni më iPhone jashtë kur është ftohtë

Edhe kur ka pasur më pak se 30% jetë bateri? Është gjëja më e keqe përdorimi në këtë situatë, megjithatë nuk jeni vetëm. Ka edhe shumë të tjerë që e bëjnë vazhdimisht këtë. Megjithatë, duhet ta dini se ka një arsye pse bateria e telefonit bie menjëherë në të ftohtë.

iPhone-t përdorin një lloj baterie që quhet Lithium-Ion, e cila gjendet në pajisjet me bateri të rikarikueshme. Sipas Battery Universe, temperaturat e ulëta “rritin rezistencën e brendshme dhe zvogëlojnë kapacitetin” e një baterie Lithium-Ion, transmeton Lajmi.net.

Apple thotë se telefonat iPhone punojnë më mirë kur temperaturat variojnë nga zero në 35 gradë celsius. Kështu, nëse do që ta ruash baterinë më gjatë, evitoje përdorimin e iPhone në motin e ftohtë. /Lajmi.net

TË ngjajshme

Çfarë të bëni nëse ju bie telefoni në ujë, si ta shpëtoni

Radio-Ahireti

Arma e re turke mes më të mirave të ushtrive të NATO-s

Radio-Ahireti

YouTube fshin 30 mijë “video mashtruese” rreth vaksinave kundër COVID-19

Radio-Ahireti

Maskat nuk po hiçen, Apple teston një mënyrë të re për të zhbllokuar iPhone

Radio-Ahireti

Publikohen pamje të iOS të ri

Radio-Ahireti

Hakerët publikojnë një jailbreak për çdo iPhone

Radio-Ahireti