pentagoni:-negociatori-civil-amerikan-vdes-gjate-zjarrit-raketor

Pentagoni: Negociatori civil amerikan vdes gjatë zjarrit raketor

“Ne nuk mund të përcaktojmë përgjegjësinë e kujt është në këtë kohë dhe nuk kemi një pamje të plotë të shkallës së dëmit,” tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Kirby shtoi se mekanizmat e mbrojtjes në bazën ajrore ishin në përdorim dhe se ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ishte njohur mirë me situatën.

Të paktën dhjetë raketa ranë këtë mëngjes në bazën ajrore irakiane Ain el-Assad, ku ndodhen forcat amerikane dhe irakiane, thanë dy burime të sigurisë, raporton Reuters.

Ushtria Irakiane tha se “sulmi nuk shkaktoi humbje të konsiderueshme”, por nuk dha detaje.

TË ngjajshme

Çitaku uron Vetëvendosjen për fitore: Kemi me ju mbajt për fjale

Radio-Ahireti

New York Times për Kosovën: Në një vend të dominuar nga ish-rebelë, gratë gjejnë fuqinë në kutitë e votimit

Radio-Ahireti

Krasniqi: Nëse Kurti provokon zgjedhje të reja, do shndërrohej në kryeministër pa legjitimitet

Radio-Ahireti

Shumë shpejt spitalet nuk do ta përballojnë fluksin e pacientëve

Radio-Ahireti

Intelektualit nga Drenoci i mbetet peng që nuk kandidoi për deputet me Vetëvendosjen

Radio-Ahireti

KPM-ja fton mediat të angazhohen për mbulim profesional të fushatës zgjedhore

Radio-Ahireti