pese-te-vdekur-dhe-284-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

Pesë të vdekur dhe 284 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

224 TË SHËRUAR DHE 284 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.951 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (81 vjeç), Mitrovicë 1 rast (73 vjeç), Obiliq 1 rast (86 vjeç), Pejë 1 rast (83 vjeç) dhe Podujevë 1 rast (67 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 61.688 raste nga 244.950 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.519 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 224 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 53.455 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.714.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 112 raste, Pejë 29 raste, Prizren 21 raste, Ferizaj 19 raste, Gjakovë 12 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Gjilan 10 raste, Mitrovicë 10 raste, Podujevë 10 raste, Suharekë 8 raste, Deçan 6 raste, Kaçanik 5 raste, Vushtrri 5 raste, Istog 4 raste, Lipjan 4 raste, Kamenicë 3 raste, Klinë 3 raste, Rahovec 3 raste, Drenas 2 raste, Mamushë 2 raste dhe nga një rast komunat Graçanicë, Junik, Malishevë, Obiliq, Skenderaj dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Pesë të vdekur dhe 284 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Zëvendësohen deputetët e Kuvendit të Kosovës, KQZ publikon emrat

Radio-Ahireti

Rrëzohen lisat, bllokohet rruga malore në “Gërmi”

Radio-Ahireti

OBSH: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh

Radio-Ahireti

Gjenocidi i ujgurëve në Kinë, autoritetet fusin në listën e zezë historianin shqiptar

Radio-Ahireti

Masat e reja të Qeverisë kundër Covid-19

Radio-Ahireti

Konjufca pranon zyrtarisht detyrën e kryetarit të Kuvendit si dhe u.d të presidentit

Radio-Ahireti