pese-te-vdekur-dhe-437-raste-te-reja-me-covid-19-ne-kosove

Pesë të vdekur dhe 437 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

255 TË SHËRUAR DHE 437 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.643 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 437 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Deçan 1 rast (62 vjeç), Obiliq 1 rast (30 vjeç), Podujevë 1 rast (76 vjeç), Prishtinë 1 rast (82 vjeç) dhe Prizren 1 rast (77 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 67.906 raste nga 297.628 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.587 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 255 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.174 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.145.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 194 raste, Prizren 36 raste, Pejë 34 raste, Vushtrri 21 raste, Gjakovë 20 raste, Ferizaj 18 raste, Mitrovicë 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 12 raste, Lipjan 10 raste, Obiliq 8 raste, Viti 8 raste, Deçan 7 raste, Rahovec 6 raste, Fushë-Kosovë 5 raste, Kaçanik 4 raste, Suharekë 4 raste, Drenas 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Malishevë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit, Junik, Klinë, Kllokot dhe Ranillug.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Pesë të vdekur dhe 437 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Norvegjia heton përfshirjen e Ujgurëve në punë të detyruara në Kinë

Radio-Ahireti

Autobusët bllokojnë Prishtinën

Radio-Ahireti

“Terroristët e PKK-së në panik, nuk kanë ku të fshihen”

Radio-Ahireti

Rasti i gruas së zhdukur trondit Mbretërinë e Bashkuar

Radio-Ahireti

Sulm i armatosur në një supermarket në Kolorado, vriten 10 persona, mes tyre një polic

Radio-Ahireti

FETO humb edhe një rast tjetër gjyqësor në Maqedoninë e Veriut

Radio-Ahireti