Image default

Pesë viktima dhe 353 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.642 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 353 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (69 vjeç), Ferizaj 1 rast (83 vjeç), Mitrovicë 1 rast (76 vjeç), Pejë 1 rast (78 vjeç), Rahovec 1 rast (77 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 55.851 raste nga 208.583 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.410 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 279 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.269 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.172.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 97 raste, Prizren 54 raste, Gjilan 28 raste, Pejë 27 raste, Mitrovicë 21 raste, Ferizaj 17 raste, Lipjan 15 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Klinë 12 raste, Podujevë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Malishevë 7 raste, Shtime 6 raste, Drenas 5 raste, Istog 5 raste, Skenderaj 5 raste, Vushtrri 5 raste, Kamenicë 4 raste, Obiliq 3 raste, Rahovec 3 raste, Deçan 2 raste, Dragash 2 raste, Suharekë 2 raste, Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë dhe Kaçanik.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Pesë viktima dhe 353 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Armin Laschet u zgjodh udhëheqës i Unionit Kristian Demokrat në Gjermani

Radio-Ahireti

MSh i dorëzon IKSHPK-së 100 mijë teste PCR, SHSKUK-së 16 ventilatorë

Radio-Ahireti

Ish ylli i NBA, Stiven Xhekson tregon pse pranoi Islamin

Radio-Ahireti

Turqi, 220 të arrestuar në operacionin më të madh kundër “evazionit fiskal të karburanteve”

Radio-Ahireti

Voton Ramush Haradinaj, i fton qytetarët të votojnë

Radio-Ahireti

Kurti: Pas zgjedhjeve të 14 shkurtit, Kosovën e pret e ardhme e ndritur

Radio-Ahireti