raka:-varianti-i-ri-i-covid-19-duhet-te-jete-alarm-per-te-gjithe-–-vaksinimi-ule-mundesine-e-shumezimit-te-viruseve

Raka: Varianti i ri i COVID-19 duhet të jetë alarm për të gjithë – vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve

Kujdes të shtuar të qytetarëve nga COVID-19, sidomos në fushatë zgjedhore kërkoi edhe mikrobiologu Lul Raka.

Ai vlerësoi se varianti i ri i coronavirusit duhet të jetë alarm për të gjithë.

“Ndryshimet gjenetike të virusëve janë normale. Vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve. Pra ne duhet t’u përmbahemi masave sepse të gjitha variantet reagojnë njëjtë ndaj masave”, tha ai.

Në intervistën për RTV 21 flet edhe për vaksinën kundër Covid-19 ku parashikon që pas vaksinimit të kthehet jeta normale.

Ai tha se Kosova nuk është vonuar në sigurimin e vaksinës, teksa shtoi se në mbarë botën ka sfidë për sigurimin e vaksinës.

The post Raka: Varianti i ri i COVID-19 duhet të jetë alarm për të gjithë – vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Turqia lehtëson pjesërisht kufizimet COVID-19

Radio-Ahireti

13 persona të vdekur dhe 582 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti

Pas trajtimit në Austri, kthehet në vendlindje Enver Xhokli që u lëndua në shpërthimin në Ferizaj

Radio-Ahireti

Kosnett pas takimit me Kurtin: Të formohet shpejtë Kuvendi dhe Qeveria

Radio-Ahireti

Anton Quni merr një veprim të papritur

Radio-Ahireti

Ukraina paralajmëron përgjigje ndaj arrestimit të diplomatit të saj në Rusi

Radio-Ahireti