Image default

Rakiq: I duam të gjitha 10 mandatet për të shtyrë përpara formimin e Asocacionit

Rakiq në një intervistë për Politika tha se për shkak të arritjes së formimit të Asocacionit të Komunave Serbe, është e nevojshme që 10 mandatet në Kosovë të jenë në duart e serbëve në mënyrë që të insistojnë për formimin e Asocacionit.

“Sigurisht, shqiptarët, me pëlqimin e heshtur të Bashkimit Evropian, po shtyjnë mënjanë të gjitha ato pika të marrëveshjes që janë në interes të popullit serb. Dhe gjëja më e rëndësishme është formimi i Asocacionit të Komunave Serbe, prandaj është e nevojshme që të gjitha 10 mandatet të jenë në duart e Serbëve në mënyrë që të vazhdojnë të insistojnë në zbatimin e marrëveshjes dhe të kujtojnë Bashkimin Evropian se Asocacinoni i Komunave Serbe është një detyrim i Prishtinës i garantuar nga Brukseli. Ne kurrë nuk do të heqim dorë nga kjo”, tha Rakiq.

TË ngjajshme

Kryetari i Tuzit Nik Gjeloshaj uron Kosovën për Ditën e Pavarësisë, e quan Republika e Dytë Shqiptare

Radio-Ahireti

Haradinaj-Stublla uron sekretarin e ri të Shtetit Antony Blinken

Radio-Ahireti

10 të vdekur dhe 311 raste të reja me COVID-19

Radio-Ahireti

Gjini: Vjosa Osmani ka abuzuar me zyrën e Presidentit

Radio-Ahireti

Profesori amerikan: Njohja e Kosovës nga Izraeli, mesazh i qartë për pesë vendet e BE-së se shteti po rritet

Radio-Ahireti

Gjenden mbetje mortore në Gjakovë, trupi i personit ishte me veshje ushtarake dhe emblemë të UÇK-së

Radio-Ahireti