rasti-khashoggi:-e-fejuara-kerkon-te-denohet-princi-saudit

Rasti Khashoggi: E fejuara kërkon të dënohet princi Saudit

E fejuara e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi ka kërkuar që princi i kurorës i Arabisë Saudite të ndëshkohet pa vonesë për vrasjen e tij.

“Kjo jo vetëm që do të sjellë drejtësinë që kemi kërkuar, por gjithashtu mund ta parandalojë përsëritjen e veprimeve të ngjashme,,” tha Hatice Cengiz në një deklaratë.

Kjo vjen pasi një raport i inteligjencës amerikane zbuloi se Princi i Kurorës Mohammed Bin Salman kishte miratuar vrasjen e Khashoggit.

Arabia Saudite e ka hedhur poshtë raportin.

Gazetari Saudit u vra gjatë një vizite në konsullatën Saudite në Stamboll, në tetor të vitit 2018 dhe trupi i tij u copëtua. Ai kishte qenë dikur një këshilltar i qeverisë Saudite dhe gjithashtu ishte i afërt me familjen mbretërore, mirëpo pas prishjes së raporteve ai mërgoi në SHBA në vitin 2017.

Nga atje ai shkruante në gazetën Washington Post ku kritikonte politikat e Princit Mohammed. /Mesazhi.com

 

The post Rasti Khashoggi: E fejuara kërkon të dënohet princi Saudit appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Një polic plagos dy qytetarë në Dragash

Radio-Ahireti

BE vendos objektivin tremujor për certifikatat e vaksinave

Radio-Ahireti

A do të ketë masa të reja, vendos Komiteti anti-Covod

Radio-Ahireti

Kujt po i pengon poligoni i FSK-së në Mitrovicë?

Radio-Ahireti

Mobilizim i madh i qytetarëve

Radio-Ahireti

Turqia i dhuron pajisje ushtarake Ushtrisë së Gjeorgjisë

Radio-Ahireti