Image default

Reshjet e mëdha të borës, kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë

Ministria e Infrastrukturës njofton të gjithë qytetarët se kompanitë e mirëmbajtjes në orët e mbrëmjes dhe të mëngjesit kanë intervenuar me kripë për shkak të temperaturave të ulëta si dhe intervenohet gjithashtu edhe ne pastrimin e erodimeve te shkaktuara pas reshjeve në rrugë për shkak të sigurisë në komunikacion.

Siç njofton kumtesa, ka pas intervenime për largimin e borës në të gjitha rrugët nën përgjegjësi të Ministrisë së Infrastrukturës: Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Gjakovë, Prizren, Ferizaj dhe Gjilan si dhe në dy Auto-udhët “Arbën Xhaferi” dhe “Ibrahim Rugova”. Të gjitha rrugët janë të lira për qarkullim, përveç rruga nacionale N2 -QMI-ja ka rrjedhje të ujërave dhe paraqet pengesa në qarkullimin normal të komunikacionit. Në këtë vend do të intervenohet posa të përmirësohen kushtet atmosferike, për ta zgjidhur problemin që paraqitet në rastet kur ka reshje të mëdha të shiut. Kompania projektuese që është e kontraktuar nga Ministria e Infrastrukturës do ta krijojë një plan për shkarkimin e këtyre ujërave dhe do të intervenohet për ta tejkaluar këtë problem të vjetër.Ndërsa drejtimin Kamenicë-Strezoc në fshatin Hajnoc rruga është mbyllur për shkak të dëmtimit të urës nga vërshimet. Ne këtë segment rrugor është duke u punuar në vendosjen e urës metalike nga ana e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Lusim të gjithë qytetarët e Kosovës të kenë kujdes gjatë ngasjes dhe t’iu përshtaten kushteve atmosferike.

The post Reshjet e mëdha të borës, kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Tanzani, “sëmundja misterioze” shkakton vdekjen e 15 personave

Radio-Ahireti

Edhe dy raste të konfirmuara me coronavirus në Kosovë, shkon në 24 numri i të prekurve me Covid-19

Radio-Ahireti

Numërohen mbi 204 mijë vota, kjo është përqindja e deritanishme

Radio-Ahireti

Kushdo që vjen nga jashtë në Kosovë për të votuar duhet të ketë testin PCR

Radio-Ahireti

Kurti flet pas takimit me Lajçakun: Dialogu nuk është prioriteti i parë as i dytë

Radio-Ahireti

PDK publikon listën e plotë të kandidatëve të saj për deputetë

Radio-Ahireti