rezultatet-perfundimtare,-vetevendosje-merr-49.95%

Rezultatet përfundimtare, Vetëvendosje merr 49.95%

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Nga KQZ është bërë e ditur se partia fituese, Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të marrë 49.95% të votave.Partia Demokratike e Kosovës arriti të mbledhë 16.9% të votave, transmeton lajmi.net.

Lidhja Demokratike 12.64% kurse Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mori 7.78%.Lëvizja Vetëvendosje fitoi këto zgjedhje anipse Albin Kurtit nuk iu lejua të kandidojë, ndërsa PDK kandidoi me u.d të kryetarit, Enver Hoxhaj pasi mungonte Kadri Veseli.Lidhja Demokratike e Kosovës mori një rezultat prej 12.64%, me kandidatin për kryeministër Avdullah Hoti.AAK nuk pati ndonjë rezultat shumë më ndryshe nga herat e kaluara, ku pa kandidat për kryeministër mblodhën 62 mijë e 111 vota.Nisma Socialdemokrate nuk arriti të kalojë pragun në zgjedhjet e 14 shkurtit.

The post Rezultatet përfundimtare, Vetëvendosje merr 49.95% appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

LVV i mbledh nënshkrimet, seanca për votimin e Qeverisë Kurti në ora 17:00

Radio-Ahireti

Mbesin në fuqi masat e njëjta kundër COVID-19

Radio-Ahireti

Vjosa Osmani thërret për të martën mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit

Radio-Ahireti

Turqia dënon me burgim të përjetshëm 5 persona për vrasjen e të dërguarit rus

Radio-Ahireti

Tetë viktima dhe 373 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti

Zyratrisht 22.26 për qind e popullsisë në Kosovë të infektuar me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë

Radio-Ahireti