rrembehen-300-vajza-ne-nigeri

Rrëmbehen 300 vajza në Nigeri

Bëhet fjalë për pengmarrjen e dytë të këtij lloji në thuajse një javë, në një rajon që vazhdimisht është vënë në shënjestër nga militantët dhe bandat kriminale.

Një zyrtar i policisë bëri të ditur se rrëmbimi kishte ndodhur në qytetin Jangebe, në orët e para të mëngjesit, me orën locale, raporton euronews.al.

Pengmarrjet në shkolla kryheshin fillimisht nga grupet xhihadiste Boko Haram dhe Shteti Islamik i provincës së Afrikës Perëndimore, por së fundmi taktikat e tyre janë kopjuar edhe nga grupe të tjera militantësh.

TË ngjajshme

Shaip Kamberi flet për efektet që ka në Serbi vendosja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Radio-Ahireti

Delegatët e LDK-së pritet të konstituojnë Këshillin e Përgjithshëm

Radio-Ahireti

Anton Quni thotë se është kandidat për kryetar të LDK-së

Radio-Ahireti

Vetëvendosje s’ia lë asnjë bastion LDK-së, del fituese edhe në Istog

Radio-Ahireti

Haradinaj për idenë e Shqipërisë së Madhe: Nuk po flasim të bashkohet edhe Maqedonia e Mali i zi

Radio-Ahireti

Masat antiCOVID-19, shpërthejnë protestat në Itali

Radio-Ahireti