sejdiu-rrefen-prapaskenat-e-deklarates-se-george-bush-“enough-is-enough”

Sejdiu rrëfen prapaskenat e deklaratës së George Bush “Enough is Enough”

Gjatë fjalimit të tij, Bush kishte përdorur shprehjen “Enough is Enough” – “Mjaftë është mjaftë”.

Ky kishte qenë një mesazh i fuqishëm se Kosova duhet të shpallë Pavarësinë e saj dhe se ka mbështetjen e Amerikës.

Sipas Fatmir Sejdiut, George Bush kishte qenë i gatshëm që në Shqipëri të lëshojë deklaratën e njohjes së Pavarësisë së Kosovës, ende pa u shpallur.

“Deklarata e presidentit Bush “Enough is enough” ka qenë një mesazh për rajonin, sepse për shembull ka qenë Maqedonia dhe Gruveski që fillimisht kanë tentuar të drejtohet krah Serbisë. Vizita e Presidentit Bush ka qenë në qershor dhe e di se Bush ka qenë i gatshëm që prej aty të lëshojë një deklaratë të njohjes së Pavarësisë, pa u zhvilluar aktet e tjera”, rrëfen -ish-Presidenti Sejdiu në Dukagjini.

13 vite më vonë, Sejdiu ka komentuar vizitën e presidentit Bush në Tiranë dhe ka rrëfyer prapaskenat e takimit të Presidentit amerikan me kryeministrin shqiptar, Sali Berisha.

“E di që ka pasur një konsultim të brendshme me Sali Berishën dhe ajo deklaratë është rruga e hapur sepse e di që momenti i rëndësishëm i kthesës dhe i urgjencës së SHBA-ve ka qenë koha e korrikut dhe gushtit të 2007, kur është dashtë të mbahen bisedimet shtesë. Ideja e Sarkozit që të shtohen edhe 120, ai ka dashur të shtjerrë kërkesat e Serbisë, për atë se nuk është bërë dialogu i mjaftueshëm, nuk janë trajtuar të gjitha temat. Befasia e Sarkozit ka qenë befasi për shumë kë”, tha në mes tjerash Sejdiu.

Menjëherë pas vizitë së Presidentit Bush në Tiranë, Sali Berisha kishte ftuar liderët e Kosovës në atë kohë, presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Agim Çeku për t’i rrëfyer diskutimet e tij të brendshme me të parin e shtetit amerikan.

“Pas takimit të presidentit Bush me Sali Berishën, unë dhe Agim Çeku e kemi takuar Sali Berishën në Kukës. Ai na treguar pikë e presje mesazhet e presidentit Bush, se kjo punë do të ndodhë, se procesi nuk mund të zgjasë. Ne ishim në hotel “Amerika” në Kukës dhe jemi kthyer”, tha në mes tjerash Sejdiu.

TË ngjajshme

Selmanaj për votimin e Osmanit për presidente: Ta shohim kur të vijë radha

Radio-Ahireti

Izraeli thotë se ‘vlerësimi fillestar’ është që Irani është fajtor për eksplodimin në anijen e tyre

Radio-Ahireti

Edhe dy raste të konfirmuara me coronavirus në Kosovë, shkon në 24 numri i të prekurve me Covid-19

Radio-Ahireti

​OBSH kundër kushtit për “certifikatë vaksinimi” në udhëtimet ndërkombëtare

Radio-Ahireti

Hyseni: Albin Kurti nuk e përmend askund SHBA-në në programin e Qeverisë

Radio-Ahireti

Pas 16 vitesh, jep dorëheqje anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes

Radio-Ahireti