shaip-kamberi-flet-per-efektet-qe-ka-ne-serbi-vendosja-e-ambasades-se-kosoves-ne-jerusalem

Shaip Kamberi flet për efektet që ka në Serbi vendosja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Kamberi në “Debat Plus” thotë se zhvendosja e ambasadës në Jerusalem do të jetë sfidë shumë më e madhe për Serbinë se që ishte për Kosovën.

“Kosova në shkëmbim të njohjes nga Izraeli ka pranuar ta vendos ambasadën në Jerusalem. Ndërkohë që Serbia që ka raporte diplomatike me shumicën e vendeve arabe dhe njëkohësisht raporte shumë të mira me to, do të duhej para tyre të arsyetoj në rast se zhvendos ambasadën në Jerusalem. Në të kundërtën ajo duhet të përgjigjet para Shteteve të Bashkuara të Amerikës [nëse nuk zhvendos ambasadën në Jerusalem]”, tha ai.

Kamberi thotë se shtetet e BE-së para se të kërkojnë llogari nga Kosova për vendosjen e ambasadës në Jerusalem duhet të japin sqarime pse pesë shtete të unionit nuk e njohin Kosovën.

Kamberi ka folur edhe për zgjedhjet në Kosovë dhe përfshirjen e Luginës së Preshevës në këtë fushatë.

“Banorët e Luginës janë tashmë një potencial votuesish për partitë në Kosovë pasi shumë banorë janë të zhvendosur në Kosovë”.

Kamberi thotë se Kosova nuk duhet të mbetet me simbolika në raport me Luginën e Preshevës.

“pa një program të qartë shtetërorë, me programe partiake nuk mund të mbrohet popullata shqiptare në Luginën e Preshevës”, tha ndër të tjera Shaip Kamberi.

TË ngjajshme

Zjarrfikësit duan shtesat: Qeveria selektive, protestojmë nëse s’ka vendim deri të hënën

Radio-Ahireti

Pallaska: Osmani dikur mahnitej kur e kritikoja Kurtin, tash thotë se paskam urrejtje patologjike ndaj tij

Radio-Ahireti

Ju lë me pasoja vaksina kundër COVID-19? Greqia do të dëmshpërblejë qytetarët

Radio-Ahireti

Jep dorëheqje drejtori në Komunën e Ferizajt, thotë se partia i bëri presion të kandidojë për deputet

Radio-Ahireti

Biznesmeni nga diaspora, kushëri i Glauk Konjufcës përkrah PDK-në në zgjedhjet e 14 shkurtit

Radio-Ahireti

Hoti: E menaxhuam pandeminë dhe ndalën abuzimet e blerjes së maskave 7 euro 

Radio-Ahireti