shba-do-t’i-bashkohet-okb-se-per-fuqizimin-e-te-drejtave-te-grave

SHBA do t’i bashkohet OKB-së për fuqizimin e të drejtave të grave

“Shtetet e Bashkuara dhe administrata e Joe Biden dhe zëvendës presidentes Kamala Harris janë thellësisht të shqetësuara për barazinë gjinore dhe pavarësinë e grave dhe vajzave në botë”, tha diplomatja.

Ajo foli në një takim jozyrtar të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi pjesëmarrjen e grave në proceset e paqes të organizuar me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Grave.

“Ne besojmë se kur gratë punësohen dhe vendet bëjnë më mirë”, tha Linda Thomas-Greenfield.

Grupi i OKB-së, të cilit do t’i bashkohen Shtetet e Bashkuara, është një organ joformal i themeluar vitin e kaluar, duke mbledhur së bashku disa vende që ndajnë pikëpamje të ngjashme mbi të drejtat e grave.

Nën administrimin e republikanit Donald Trump, Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar vazhdimisht aleatët e tyre tradicionalë mbi gratë, veçanërisht duke kërcënuar me veto ndaj një propozimi të tekstit gjerman mbi të drejtat seksuale dhe riprodhuese në situata lufte.

Linda Thomas-Greenfield njoftoi gjithashtu se Kamala Harris do të mbajë një fjalim në 16 Mars në Komitetin e 65-të mbi Statusin e Grave, duke demonstruar rëndësinë që administrata demokratike i kushton temës.

Kjo ngjarje mobilizon mijëra gra çdo vit në OKB, shkruan kp. Si në vitin 2020, ky vit do të mbahet praktikisht për shkak të pandemisë COVID-19.

“Shtetet e Bashkuara po kthehen në OKB. Ne mbështesim fuqimisht programin e Grave, Paqes dhe Sigurisë në Kombet e Bashkuara,” tha ambasadorja amerikane.

TË ngjajshme

Rritja e rasteve, IKSHPK me apel për qytetarët

Radio-Ahireti

Ish-këshilltari i Thaçit: Selimi nuk po i mungon askujt në VV, Kurti po e përmend më shumë Thaçin

Radio-Ahireti

Kosnett pas arritjes së vaksinave: Së bashku ne mundemi

Radio-Ahireti

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Radio-Ahireti

Hynë për të grabitur në një lokal në Deçan, godasin në kokë me mjete të forta punëtoren e arkës

Radio-Ahireti

Miku i Putinit thotë se ai është pronar i ‘pallatit të Putinit’

Radio-Ahireti