shba-ja-mund-ta-arrije-imunitetin-e-tufes-deri-ne-vere

SHBA-ja mund ta arrijë imunitetin e tufës deri në verë

Këtë javë, presidenti amerikan Joe Biden tha se vendi do të ketë vaksina të mjaftueshme për çdo të rritur deri në fund të muajit maj.

Si rrjedhojë, një analizë e CNN e të dhënave federale tregon se imuniteti i tufës ka gjasa të mos jetë edhe shumë larg.

Me ritmin aktual prej rreth 2 milionë dozave në ditë – mesatarja e shtatë ditëve të fundit të dozave të administruara, të cilat u raportuan nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) – SHBA-ja mund ta arrijë imunitetin e tufës deri në verë vetëm përmes vaksinimeve.

Palët e imunitetit të tufës për COVID-19 janë vlerësuar vetëm në këtë pikë. Por, ekspertët në përgjithësi bien dakord që dikur midis 70 për qind dhe 85 për qind e popullsisë duhet të mbrohet për të “shtypur” përhapjen, një nivel që Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive e kishte thënë kohët e fundit.

Më shumë se 8 për qind e popullsisë – gati 28 milionë njerëz – tashmë janë vaksinuar plotësisht në SHBA, sipas CDC.

TË ngjajshme

Mbrojtja në liri, Avokati i Veselit me argumente të forta hedh poshtë të gjitha pretendimet e Prokurorisë Speciale

Radio-Ahireti

Bieber: Propozimi për ndryshim të kufijve është kërcënim serioz për t’u injoruar nga Michel dhe Von der Leyen

Radio-Ahireti

Azemi ia refuzon takimin Hotit veç pse iu vonua 15 minuta

Radio-Ahireti

Norvegjia mbyll kufijtë për të gjithë jorezidentët

Radio-Ahireti

Haxhiu: Kurti e ka ndërtuar strategjinë për rrënimin e LDK-së

Radio-Ahireti

Raporti i Transparency International: Kosova asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit

Radio-Ahireti