shefi-i-unicef-it:-sonte-ne-prishtine-arrijne-shiringat-qe-do-te-perdoren-per-vaksinen-anti-covid

Shefi i UNICEF-it: Sonte në Prishtinë arrijnë shiringat që do të përdorën për vaksinën anti-Covid

Përmes Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura.

“Me fluturimin e sotëm do të arrijë dërgesa e parë e shiringave që do të përdorën për vaksinat anti-COVID në Prishtinë. Së shpejti detaje edhe për arritjen e vaksinave. Bashkë mundemi!”, shkruan Sahin.

Ndryshe, plani i vaksinimit të qytetarëve të Republikës së Kosovës me vaksinën anti-COVID tashmë është miratuar.

Ministria e Shëndetësisë (MSh) në një përgjigje për Telegrafin ka thënë se presin përgjigje nga COVAX  që gjatë kësaj jave të dihet data kur këto vaksina do të arrijnë në Kosovë.

Sipas MSH-së vetëm konfirmimi nga COVAX pritet që të fillojë procesi i vaksinimit.

“MSh pret që këtë javë të informohet nga mekanizimi COVAX për datën e arritjes së dozave të para të vaksinës, dhe të fillojë praktikisht procesi. Plani i vaksinimit është përgatitur e miratuar dhe po pritet vetëm konfirmimi prej këtij mekanizimi”, thuhet në përgjigjen e ministrisë.

 

 

TË ngjajshme

Mjekët flasin pas vaksinimit: Asgjë për t’u shqetësuar pavarësisht dyshimeve për AstraZenecën

Radio-Ahireti

KOSTT nënshkruan kontratë për ndërtim të nënstacionit të ri në sistemin e transmetimit të energjisë në  Ferizaj

Radio-Ahireti

Mot i ftohtë në Shqipëri, temperaturat pritet të shkojnë në minus 12 gradë

Radio-Ahireti

Bartës i “7 mëkateve të Biblës”: kjo është përgjigja e Metës për Nanon

Radio-Ahireti

Hoxhaj takoi Ambasadorin e Gjermanisë, diskutojnë për situatën politike në Kosovë

Radio-Ahireti

ASK publikon Statistikat e tregtisë me pakicë për tremujorin e katërt 2020

Radio-Ahireti