shperthen-vullkani-etna

Shpërthen vullkani Etna

Shpërthimi vullkanik u regjistrua nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në orën 16:10 me orën lokale.

Për shkak se hiri ka mbuluar një pjesë të madhe të vendit, aeroporti i Catanias ka pezulluar punën dhe nuk do të ketë asnjë fluturim deri në një urdhër të dytë.

Hiri vullkanit është në lartësi deri në 1 kilometër dhe ekziston frika se avionët mund të humbasin drejtimin.

Vullkani Etna ishte prej ditësh në vëzhgim dhe fatmirësisht deri tani nuk ka shkaktuar dëme, pasi banorët e zonave përreth janë evakuuar. Vullkani Etna është një nga më aktivët në botë dhe shpërthyer disa herë.

 

TË ngjajshme

38-vjeçarja shoqërohet në Polici, sulmoi fizikisht policët dhe refuzoi testimin për alkool

Radio-Ahireti

Vetëvendosje s’ia lë asnjë bastion LDK-së, del fituese edhe në Istog

Radio-Ahireti

SHBA-të dhe BE i drejtohen njëzëri Kurtit e Osmanit: Dialogu duhet të rifillojë menjëherë, pa vonesa

Radio-Ahireti

Vdes një person në QKUK, prokuroria nis hetimet

Radio-Ahireti

Bogujevci i bie pishman për deklaratën rreth Vjosa Osmanit, i akuzon portalet se ia ndryshuan fjalët

Radio-Ahireti

KOSTT nënshkruan kontratë për ndërtim të nënstacionit të ri në sistemin e transmetimit të energjisë në  Ferizaj

Radio-Ahireti