sot-me-pak-te-infektuar-me-covid-19-ne-kosove

Sot më pak të infektuar me Covid-19 në Kosovë

745 TË SHËRUAR DHE 489 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.082 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 489 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 2 raste (78, 74 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (74 vjeç), Gjakovë 1 rast (77 vjeç), Kamenicë 1 rast (61 vjeç), Mitrovicë 1 rast (77 vjeç), Rahovec 1 rast (73 vjeç) dhe Suharekë 1 rast (65 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 94.656 raste nga 451.922 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.934 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 745 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 78.702 raste, kurse numri i rasteve aktive është 14.020.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 246 raste, Mitrovicë 26 raste, Kamenicë 24 raste, Ferizaj 23 raste, Pejë 22 raste, Gjilan 17 raste, Drenas 16 raste, Fushë-Kosovë 15 raste, Skenderaj 15 raste, Gjakovë 14 raste, Lipjan 12 raste, Obiliq 11 raste, Shtime 9 raste, Prizren 8 raste, Malishevë 6 raste, Podujevë 6 raste, Kaçanik 4 raste, Istog 3 raste, Klinë 3 raste, Viti 3 raste, Novobërdë 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Graçanicë, Rahovec dhe Suharekë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Sot më pak të infektuar me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për Vjosa Osmanin, presidenten e re

Radio-Ahireti

Hoxha i Mitrovicës pajton dy familje

Radio-Ahireti

Haradinaj: BE duhet t’i shtrinte dorën Kosovës – liberalizimi i vizave duhet dhënë menjëherë

Radio-Ahireti

Prag lufte civile?! Paralajmëron e dërguara e OKB në Mianmar: Vendi po rrëshqet në një shtet të dështuar

Radio-Ahireti

​Në Prekaz ndizet flakadani për Natën e Zjarreve

Radio-Ahireti

Tetë viktima dhe 373 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Radio-Ahireti