Image default

Spanja rekord me raste të reja, ministri i Shëndetësisë jep dorëheqjen për fushatë

Autoritetet kombëtare ditët e fundit ndërkohë kanë raportuar një rekord prej 44.357 raste të reja me Covid-19.

Illa kishte njoftuar edhe më parë dorëheqjen e tij në momentin që do të niste fushata për zgjedhjet, që do të mbahen më 14 shkurt, por ky vendim merret në një moment që vendi është në gjendje kritike për shkak të pandemisë, raporton ATSh.

Pavarësisht shifrave shumë të larta, autoritetet janë shprehur optimistë se situata ka nisur të stabilizohet. Ata thanë se presioni për spitalet do të vijojë të jetë prezent.

Shifrat e ditëve të fundit, e kanë çuar numrin e të infektuarve në Spanjë në 2,456,675 persona, ndërkohë që 55.041 të infektuar kanë humbur jetën që prej nisjes së pandemisë.

TË ngjajshme

Kurti për Adem Demaçin: Ishte veprimtari më unik që kemi pasur

Radio-Ahireti

Parlamenti i Holandës miraton shtetrrethimin kundër COVID-19

Radio-Ahireti

19 vjet nga vrasja e Smajl Hajdarajt, Anton Quni kërkon zbardhjen e rastit

Radio-Ahireti

Kurti: Nuk i shmangim bisedimet me Serbinë – por së pari drejtësi e punësim

Radio-Ahireti

Asnjë rast i gripit të shpezëve në Kosovë, institucionet po monitorojnë situatën

Radio-Ahireti

Osmani si Kurti, i quan zgjedhjet referendum: Krejt dhe drejt për 127

Radio-Ahireti