“subvencioni-2021”,-arrestohen-9-qytetare-per-dallavere-me-subvencione-ne-ministria-e-bujqesise

“Subvencioni 2021”, arrestohen 9 qytetarë për dallavere me subvencione në Ministria e Bujqësisë

Sipas policisë së Kosovës, bazuar në hetime ekzistojnë dyshimet se personat e arrestuar kanë marrë subvencione nga Ministria e Bujqësisë nëpërmjet dhënies së ryshfetit, shkruan lajmi.net.

Personat e dyshuar janë qytetarë të komunave të ndryshme.

Personat janë arrestuar në lokacione të ndryshme përfshirë komunat në vijim: tre (3) persona nga Komuna e Istogut, dy (2) persona nga Komuna e Lipjanit, një (1) person nga Komuna e Ferizajt, një (1) person nga Komuna e Prishtinës dhe dy (2) persona nga Komuna e Pejës.

Ky është njoftimi i plotë i Policisë së Kosovës: 

Policia e Kosovës vazhdon operacionin ‘’Subvencioni 2021’’, sot edhe nëntë (9) persona tjerë të dyshuar për përfshirje në veprime të kundërligjshme arrestohen nga krimet ekonomike

Prishtinë, më 25 shkurt 2021,

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë kompetente në vazhdën e realizimit të Planit Operativ ‘’Subvencioni 2021’’, edhe sot kanë ndërmarr veprime tjera operative dhe hetimore që ndërlidhen me rastin dhe gjatë operacionit janë arrestuar edhe nëntë (9) persona të tjerë.

Bazuar në hetimet e zhvilluara ekzistojnë dyshime të bazuara se personat e dyshuar përmes dhënies së ryshfetit kanë arritur që të marrin subvencione nga Ministria e Bujqësisë.

Personat e dyshuar janë qytetarë të komunave të ndryshme të Republikës së Kosovës, dhe të njëjtit sot më 25.02.2021 janë arrestuar nga ana e Drejtorisë për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK) e PK-së, ndërsa në koordinim me prokurorin e rastit janë intervistuar dhe të njëjtit janë liruar për procedurë të rregullt.

Personat janë arrestuar në lokacione të ndryshme përfshirë komunat në vijim: tre (3) persona nga Komuna e Istogut, dy (2) persona nga Komuna e Lipjanit, një (1) person nga Komuna e Ferizajt, një (1) person nga Komuna e Prishtinës dhe dy (2) persona nga Komuna e Pejës.

Të gjitha veprimet e mëtejme Policia e Kosovës po i ndërmerr dhe do ti ndërmerr në koordinim të ngushtë me prokurorin e shtetit dhe për detaje do të njoftoheni me kohë. /Lajmi.net/ 

TË ngjajshme

Hamza: Qeveria të zbatojë ligjin, 200 milionë euro t’i shpërndahen sektorit privat të prekur nga pandemia

Radio-Ahireti

Mustafa largohet nga Kuvendi zgjedhor i LDK-së pas dorëheqjes

Radio-Ahireti

Latifi i quan të ngutshme masat e reja, thotë se qeveria nuk është koordinuar me komunat

Radio-Ahireti

19 vjet nga vrasja e Smajl Hajdarajt, Anton Quni kërkon zbardhjen e rastit

Radio-Ahireti

“Nuk jam misogjen”, Agon Myftari i kërkon falje Melihate Tërmkollit për statusin ofendues

Radio-Ahireti

Kandidatët për deputet më shumë vijnë nga bastionet e tyre regjionale

Radio-Ahireti