Image default

Sulmi në një xhami në Oslo po hetohet si akt terrorist

Një sulm me armë zjarri në një xhami në Oslo të Norvegjisë, është duke u hetuar si akt terrorist, deklaruan autoritetet norvegjeze.

Një person i armatosur ka hapur zjarr në Qendrën Islamike Al-Noor të shtunën. Një person që ishte i pranishëm në xhami ka arritur ta ndalojë sulmuesin, duke pësuar disa lëndime.

Më vonë, një grua u gjet e vdekur në shtëpinë e të dyshuarit. Viktima dyshohet se ishte e afërt me sulmuesin.

Të shtëna me armë në një xhami në Norvegji, policia arrestoi sulmuesinTë shtëna me armë në një xhami në Norvegji, policia arrestoi sulmuesin

Udhëheqësi i operacionit policor, Rune Skjold, tha se sulmuesi njihet si një person nga Norvegjia, i njohur për autoritetet, por që nuk ka pasur ndonjë të kaluar kriminale.

Skjold tha se i dyshuari ka përkrahur frymën anti-migrim dhe i ka takuar linjës së djathtë ekstreme.

Sulmuesi dyshohet se ka vepruar i vetëm gjatë sulmit. Raportohet se vetëm tre persona kanë qenë brena në xhami gjatë sulmit. /rel/

TË ngjajshme

Kina zbulon trenin që ‘mund të udhëtojë me shpejtësi prej 600 kilometra në orë’ – paramendojeni, nga Londra në Paris, vetëm për 50 minuta (Foto/Video)

Radio-Ahireti

Sulmet kundër Islamit në Francë u rritën me 53 për qind në vitin 2020

Radio-Ahireti

Trump konfirmon takimin me Erdogan javën e ardhshme

Radio-Ahireti

Sulmon nxënësit me hanxhar në Finlandë, vritet një person dhe lëndohen 9 tjerë – arrestohet sulmuesi

Radio-Ahireti

Franca në ditët në vijim do të inspektojë 76 xhami

Radio-Ahireti

Austri, operacionet kundër muslimanëve shkaktojnë reagim të ashpër

Radio-Ahireti