te-marten-mbahet-ceremonia-e-zbarkimit-te-kontingjentit-te-fsk-se-ne-mision-e-pare-paqesore-jashte-vendit

Të martën mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në mision e parë paqësorë jashtë vendit

Të martën mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësorë jashtë vendit

Ceremonia mbahet më 9 mars 2021, duke filluar në ora 10:45, në sallën e sporteve në kazermën “„Adem Jashari“, në Prishtinë.

Fjalë rasti do të mbajë ushtruesja e detyrës së presidentes të vendit, Vjosa Osmani, kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ministri i Mbrojtjes në detyrë Anton Çuni dhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama.

Ndryshe, Kuvajti është shteti në të cilin Forca e Sigurisë së Kosovës do të shërbejë me mision paqeruajtës, përkrah ushtrisë amerikane.

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama javë më parë ka bërë kishte bërë të ditur se marrëveshja është nënshkruar me shtetin e Kuvajtit dhe kontingjenti i Forcës do të nisë misionin në muajin mars të këtij viti, i cili pritet të zgjasë gjashtë muaj.

Iraku e Kuvajti ishin vendet në të cilat pritej të zbarkonte ushtria e re e Kosovës në mision e saj të parë paqeruajtës, por tashmë është konfirmuar se do të jetë ky i dyti ku një numër simbolik i pjesëtarëve të FSK-së do të shërbejnë.

Njësitë e FSK-së do të jenë pjesë e misionit të Gardës Kombëtare të Iowa-s.

The post Të martën mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të FSK-së në mision e parë paqësorë jashtë vendit appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Nigeri, shpëtohen 279 nxënëse të rrëmbyera

Radio-Ahireti

Një ish-deputete largohet nga Nisma Socialdemokrate

Radio-Ahireti

Mustafa e pranon rezultatin e zgjedhjeve, paralajmëron ndryshime në LDK

Radio-Ahireti

Një 17-vjeçar serb theret me thikë te Ura e Ibrit në Mitrovicë

Radio-Ahireti

Bankat komerciale në Kosovë fitojnë rreth 80 milionë euro gjatë vitit 2020

Radio-Ahireti

I vetmi vend në rajon pa vaksina antiCOVID-19, Zemaj thotë se Kosova është shembull i menaxhimit të pandemisë

Radio-Ahireti