Image default

Teksas: Temperaturat e ulëta kërcënojnë prodhimin e naftës dhe gazit

Për shkak të temperaturave shumë të ulëta, kompania e shpërndarjes së energjisë elektrike në Teksas prezantoi kufizime dhe ndërprerje të energjisë, dhe presidenti i SHBA, Joseph Biden, sot shpalli një gjendje të jashtëzakonshme dhe miratoi ndihmën federale për Teksasin.

Industria e naftës në Teksas prodhon rreth 4.6 milionë fuçi naftë në ditë, dhe Teksasi gjithashtu ka disa nga rafineritë më të mëdha në Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters.

Për shkak të valës së motit të ftohtë, shpërndarja e energjisë në shumicën e SHBA-së është në ngecje.

TË ngjajshme

Hoti përdor sërish kartën e premtimit për vizat: Më 2021 do të ndodhë liberalizimi

Radio-Ahireti

Katër komuna në zonën e kuqe, mbesin edhe 6 mijë e 721 raste aktive me koronavirus

Radio-Ahireti

A do ta dërgojë PDK në Kushtetuese Kurtin nëse ai nominohet për kryeministër?

Radio-Ahireti

Sejdiu rrëfen prapaskenat e deklaratës së George Bush “Enough is Enough”

Radio-Ahireti

Gjermania regjistron 3.856 raste të reja me COVID-19

Radio-Ahireti

“Germin” kundërshton ashpër vendimin e PZAP-së që ankesat e diasporës të bëhen me postë

Radio-Ahireti