termet-i-fuqishem-ne-zelande-te-re,-alarm-per-cunami

Tërmet i fuqishëm në Zelandë të Re, alarm për cunami

Tërmeti ndodhi 180 kilometra në verilindje të qytetit të Gisborne, në orën 2.27 të premten me kohën lokale (14.27 të enjten me kohën e Evropës Qendrore), në një thellësi relativisht të cekët prej dhjetë kilometrash.

“Valët e cunamit që mund të arrijnë midis 0.3 dhe një metër janë të mundshme,” tha Qendra e Paralajmërimit të Cunamit në Paqësor, e cila është e vendosur në Havai, SHBA.

Tërmeti u ndje fuqishëm në Ishullin Verior të Zelandës së Re dhe më shumë se 50.000 njerëz e raportuan atë përmes aplikacionit lokal të mbikëqyrjes Geonet.

Deri më tani nuk ka raportime për viktima ose dëme materiale.

Zelanda e Re shtrihet në Brezin e Zjarrit të Paqësorit. Vendi kohët e fundit shënoi 10-vjetorin e tërmetit me madhësi 6.3 ballë sipas Rihterit që goditi zonën e qytetit Christchurch, në ishullin Jugor, i cili vrau 185 njerëz./Lajmi.net/

TË ngjajshme

San Marino nis vaksinimin me doza ruse

Radio-Ahireti

​Policia: Procesi zgjedhor i qetë dhe pa incidente serioze

Radio-Ahireti

​Në Shtetet e Bashkuara janë 25 milionë të infektuar me COVID-19

Radio-Ahireti

Hoxhaj viziton BIK-un: Menaxhimi i pandemisë të marrë drejtimin e duhur

Radio-Ahireti

Kurtishaj i PDK-së për lehtësimin e masave: Qeveria bëri dallime mes qytetarëve, vendim puro-politik

Radio-Ahireti

QKRMT kërkon dënimin e dhunës nga zyrtari policor ndaj 18 vjeçarit

Radio-Ahireti