termkolli:-rugova-dhe-demaci-jane-personalitetet-me-te-shquara-shqiptare-te-shekullit

Tërmkolli: Rugova dhe Demaçi janë personalitetet më të shquara shqiptare të shekullit

“Kanë pasur momente bashkëpunimi,momente rivaliteti  dhe antagonizëm të thellë politik. Qëllimi ka qenë liria, çlirimi, kemi qenë të okupuar nga Serbia. Në jetën politika ka batica-zbatica, njerëzit afrohen-ndahen, por ajo që i ka bashkuar është përpjekja për një bashkëpunim të të gjithëve për arritjen e qëllimit të përbashkët”.

“Dallimi kryesor ka qenë te ideologjia, sepse për nga formimi, mënyra e të bërit politikë Ibrahim Rugova kishte formim krejtësisht tjetër, në nivelet më të larta të intelektualizmit të kohës dhe lidhja e tij me Perëndimit. Ai vuri bazat e lidhjes së shqiptarëve me Perëndimin për dallim nga Demaçi i cili kishte filluar me mënyrën tjetër të formimit të grupacioneve të vogla të fshehura në kohën e regjimit. Ishte njëfarë simboli që tërhiqte pas vetes njerëz të tjerë dhe burgosje të panumërta”, ka thënë Tërmkolli, njofton Klan Kosova.

Tërmkolli në Rubikon ka thënë se edhe Adem Demaçi pasi ishte liruar nga burgu në prill të 1990, kishte qenë përkrahës i Ibrahim Rugovës.

“Demaçi pas lirimit nga burgu, në vitet e para ishte në përkrahje të Rugovës edhe si koncept politik dhe si mjete por shumë shpejt filluan veprimet që e dëmtuan procesin e arritjes së lirisë dhe kanë vonuar disa procese”.

“Rugova nuk na qenë njeri që ka krijuar antagonizma. Janë të gjithë të tjerët që janë përpjekur ta goditnin dhe ta konsetojnë jo veç personalitetin e tij por edhe metodat politike. Sado që ka pasur përpjekje dhe bëhen dhe sot Rugova me politikën e tij ka ruajtur substancën kombëtare mbi të gjitha”.

TË ngjajshme

Haxhiu: Kurti e ka ndërtuar strategjinë për rrënimin e LDK-së

Radio-Ahireti

Greqia goditet nga një tërmet i fuqishëm

Radio-Ahireti

Së shpejti vendosen edhe marrëdhëniet ushtarake mes Kosovës dhe Izraelit

Radio-Ahireti

​Haradinaj kërkon veprime nga qeveria që të pengohet ngritja e çmimit të energjisë elektrike

Radio-Ahireti

Isa Mustafa flet për lajmi.net, tregon se a e uroi Lumir Abdixhikun pas fitores

Radio-Ahireti

Policia jep detaje për vrasjen e dyfishtë: Viktimat janë një grua dhe një burrë të moshës 44-vjeçare

Radio-Ahireti