Tornadot godasin SHBA-në, shtëpitë mbesin pa kulm – pasagjerët e aeroporteve dërgohen në strehimore (Video)

Stuhitë dhe tornadot e fuqishme kanë goditur sot pjesën veriore të SHBA-së, e jo larg aeroportit të Talasit në Oklahoma të paktën një person është lënduar e dhjetëra shtëpi janë shkatërruar duke mbetur kështu pa kulm, raporton AP.

Tornadoja nuk e ka shkatërruar aeroportin, por pasagjerët janë dërguar në strehimore për çështje sigurie, kurse shumë fluturime janë anuluar apo shtyrë, transmeton Telegrafi.

Një burrë ka pësuar lëndime trupore kur një pemë ra mbi të, e gjendja e tij shëndetësore aktualisht është e panjohur. E sipas ekspertëve, stuhitë mund të shkaktojnë tornado dhe vërshime në pjesë të Arkanzasit, Illinois, Kanzasit, Missouri dhe Oklahoma.

E stuhia që goditi të premten pushuesit në Hikory dhe Missouri, shtatë persona kanë pësuar lëndime trupore, ku katër prej tyre janë hospitalizuar.

Në Oklahoma për shkak të vërshimeve është mbyllur autostrada që lidh shtetet amerikane El Reno, rreth 40 kilometra në perëndim të Oklahoma City. /Telegrafi/

TË ngjajshme

Kalon 250 mijë numri i të vaksinuarve kundër COVID-19 në Shqipëri

Radio-Ahireti

OVL UÇK-së në Pejë: Albin Kurti bëri hapin e gabuar në anën e errët të historisë

Radio-Ahireti

Ish-anëtari i LDK-së: Gabime janë bërë edhe para se të vij Isa Mustafa, por jo deri në këtë shkallë

Radio-Ahireti

Haxhi Avdyli: Në LDK duhet të kenë guxim t’i thonë Isa Mustafës “mjaft më”

Radio-Ahireti

Dyshohet se polici 53 vjeçar bëri vetëvrasje, policia deklarohet për zyrtarin e saj

Radio-Ahireti

Tërmet në Maqedoninë e Veriut, lëkundjet ndihen edhe në Shqipëri

Radio-Ahireti