Image default

Tre të vdekur dhe 341 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

207 TË SHËRUAR DHE 341 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.357 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 341 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Pejë 1 rast (75 vjeç), Suharekë 1 rast (40 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (90 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 61.086 raste nga 240.696 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.509 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 207 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 53.017 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.560.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 113 raste, Prizren 57 raste, Podujevë 21 raste, Vushtrri 14 raste, Gjilan 13 raste, Lipjan 13 raste, Ferizaj 12 raste, Pejë 12 raste, Gjakovë 11 raste, Mitrovicë 11 raste, Suharekë 10 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Malishevë 9 raste, Skenderaj 7 raste, Klinë 5 raste, Viti 5 raste, Drenas 4 raste, Obiliq 3 raste, Rahovec 3 raste, Dragash 2 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Shtime dhe Shtërpcë 1 rast.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

The post Tre të vdekur dhe 341 raste të reja me Covid-19 në Kosovë appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Gjykatësi hedh poshtë kërkesat për lirimin e Hashim Thaçit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit

Radio-Ahireti

Pritet rinumërimi votave të 500 vendvotimeve

Radio-Ahireti

Plagoset me armë zjarri një person në Prishtinë

Radio-Ahireti

Gjatë muajit shkurt 227 jetë të humbura nga COVID-19 në Idlib të Sirisë

Radio-Ahireti

Pfizer dhe BioNTech do të reduktojnë përkohësisht furnizimin e vaksinës në Evropë

Radio-Ahireti

Policia me operacion bastisjeje, sekuestrohen armë zjarri dhe substancë narkotike

Radio-Ahireti