Image default

Turqi, ndalohen 12 persona të dyshuar për lidhje me FETO-n

Të paktën 12 persona u arrestuan nën dyshimet për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi i cili qëndron pas grusht shtetit të mposhtur të vitit 2016 në Turqi, njoftoi një burim sigurie, transmeton Anadolu Agency (AA).

Arrestimet erdhën pasi prokurorët në krahinën veriperëndimore Balıkesir lëshuan urdhër për arrestimin e 13 të dyshuarve si pjesë e një hetimi në krahun civil të FETO-s, tha burimi në kushte anonimiteti.

Forcat e xhandarmërisë kryen operacione në gjashtë provinca dhe arrestuan 12 të dyshuar, ndërsa përpjekjet vazhdojnë për kapjen e të dyshuarit të mbetur.

Organizata terroriste FETO dhe udhëheqësi i saj me bazë në SHBA, Fetullah Gülen, orkestruan grusht shtetin e mposhtur të 15 korrikut 2016, në të cilin ranë 251 dëshmorë dhe rreth 2.200 të tjerë u plagosën.

FETO qëndron pas një fushate të gjatë për përmbysjen e shtetit përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.

The post Turqi, ndalohen 12 persona të dyshuar për lidhje me FETO-n appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

Supremja pranon pesë ankesa për moscertifikimin e kandidatëve për deputetë – ende s’ka vendim

Radio-Ahireti

Raka, mesazh partive politike: Jeta e simpatizantëve tuaj është më e vlefshme sesa vota e tyre

Radio-Ahireti

Ish-luftëtari i UÇK-së detyrohet t’ua ndërpresë fëmijëve shkollimin (Video)

Radio-Ahireti

Turqia fillon dy operacione të reja kundër terrorizmit

Radio-Ahireti

Koronavirusi në Shqipëri, 15 viktima në 24 orët e fundit

Radio-Ahireti

Indonezi, nga moti i keq përmbyten mijëra shtëpi

Radio-Ahireti