Image default

Turqia: Ambasada e Kosovës në Jerusalem kundër rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar

“Angazhimi në fjalë i Kosovës, përbën kundërshtim ndaj ligjit ndërkombëtar, kryesisht ndaj rezolutave të Kombeve të Bashkuara (OKB) të miratuara për këtë çështje”, tha Aksoy
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Turqisë, Hami Aksoy, deklaroi se angazhimi i Kosovës për të hapur ambasadë në Kuds përbën kundërshtim ndaj ligjit ndërkombëtar, kryesisht ndaj rezolutave të Kombeve të Bashkuara (OKB) të miratuara për këtë çështje, transmeton Anadolu Agency (AA).Aksoy ka dhënë përgjigje me shkrim për pyetjet lidhur me angazhimin e Kosovës për të hapur ambasadë në Kuds.

Duke rikujtuar se me një marrëveshje të nënshkruar dje u vendosën marrëdhëniet diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit, Aksoy theksoi se në këtë kuadër u kuptua se Kosova është angazhuar në drejtimin për të hapur ambasadë në Kuds.

“Angazhimi në fjalë i Kosovës, përbën kundërshtim ndaj ligjit ndërkombëtar, kryesisht ndaj rezolutave të Kombeve të Bashkuara (OKB) të miratuara për këtë çështje. Hapi që do të hidhet në këtë drejtim është i qartë se nuk do t‘i shërbejë kauzës palestineze dhe se do të dëmtojë vizionin për zgjidhjen me dy shtete”, tha zëdhënësi Aksoy.

The post Turqia: Ambasada e Kosovës në Jerusalem kundër rezolutave të OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar appeared first on Mesazhi.com.

TË ngjajshme

BE mbështet fuqizimin e shërbimit korrektues dhe sprovues në Kosovë

Radio-Ahireti

PE-ja voton raportin për Kosovën

Radio-Ahireti

BE vendos objektivin tremujor për certifikatat e vaksinave

Radio-Ahireti

Policia me operacion bastisjeje, sekuestrohen armë zjarri dhe substancë narkotike

Radio-Ahireti

Brenda disa dite fillon verifikimi i votave të diasporës, numërimi i tyre kryhet për dy ditë

Radio-Ahireti

Kosova miraton Udhëzuesin për trajtim me Plazmë Kovalescente të pacientëve me Covid-19

Radio-Ahireti