vjosa-osmani-zgjidhet-presidente-e-kosoves

Vjosa Osmani zgjidhet Presidente e Kosovës

Të pranishëm në këtë seancë ishin 84 deputetë, ku në kutinë e votimi ishin gjithsej 82 vota.

Kësisoj deputetët shumicë të Kuvendit të Kosovës arritën që në raundin e tretë të zgjedhin Vjosa Osmanin si presidenten e vendit, për një mandat 5 vjeçar. Osmani mori 71 vota, ndërsa 11 prej këtyre votave ishin të pavlefshme, raporton lajmi.net.

“Në votim kanë marrë pjesë 82 deputetë, të pavlefshme ishin 11 vota, Vjosa Osmani ka marrë gjithsej 71 vota, kurse kundërkandidati i saj Nasuf Bejta nuk mori asnjë votë”.

Çështja e zgjedhjes së presidentit erdhi pas skadimit të mandatit të ish-presidentit të vendit, Hashim Thaçi dhe ngjarjeve të fundit në vend.

Pas shkuarjes së Thaçit në Hagë në procesin gjyqësorë në kuadër të Gjykatës Speciale, Vjosa Osmani u vu në U.D së Presidentes së Kosovës.

Pas zgjedhjeve të 14 shkurtit në këtë post u vendos Glauk Konjufca, si ushtrues detyre pas zyrtarizimit të tij në krye të Kuvendit të Kosovës.

Çështja e zgjedhjes së Osmanit për presidente ndikoi në zhvillime të shumta politike, pasi që njëjta nuk pati përkrahjen e të gjithëve, por që Lëvizja Vetëvendosje vazhdoi që të kërkonte sigurimin e votave për të dhe vendosjen e saj në krye të Presidencës./Lajmi.net/

TË ngjajshme

Trazirat e Marsit: Rrëfimi i babait që iu mbyt djali në lumin Ibër

Radio-Ahireti

Shpallet në kërkim 25-vjeçari nga Klina, akuzohet për vjedhje të rëndë

Radio-Ahireti

MSH: Furnizimi i rregullt me barna dhe material shpenzues gjatë këtij viti rrezikohet seriozisht

Radio-Ahireti

Rritje e lehtë e numrit të rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë javët e fundit, situata vlerësohet stabile

Radio-Ahireti

Haradinaj reagon ashpër për padinë ndaj Ragmi Mustafës: Për Serbinë, vetëm shqiptari i vdekur është i mirë

Radio-Ahireti

739 raste të reja dhe 7 humbje jete nga COVID-19 në Shqipëri

Radio-Ahireti